Wyniki wyszukiwania

Filtruj wyniki

  • Czasopisma
  • Słowa kluczowe
  • Data

Wyniki wyszukiwania

Wyników: 1
Wyników na stronie: 25 50 75
Sortuj wg:

Abstrakt

We współczesnym świecie, w którym postępuje globalizacja i industrializacja, nie znajdziemy dużego miasta, które nie generowałoby hałasu. Hałas jest najczęściej związany z terenami przemysłowymi, lotniskami, przestrzeniami komunikacyjnymi czy centrami miast. Coraz częściej jest jednak odczuwalny w miejscach, które do tej pory kojarzyły się z ciszą i spokojem, takich jak osiedla podmiejskie, tereny rekreacyjne, miejskie lasy i parki. Hałas przenika przestrzeń publiczną, ograbiając ten pejzaż z ciszy, przyjemnych, pozytywnych dźwięków. Niepokojący jest negatywny wpływ hałasu na procesy życiowe ludzi i zwierząt. Jakość dźwięku należy traktować jako element jakości krajobrazu, dlatego należy ją uwzględniać w procesach planistycznych czy projektach zagospodarowania przestrzeni miejskiej. Celem artykułu jest analiza zjawiska pejzażu dźwiękowego w przestrzeni miejskiej oraz analiza poziomu hałasu w parku Centralnym w Olsztynie (Polska). Opracowano również wytyczne właściwego gospodarowania przestrzenią parkową pod kątem ograniczenia oddziaływania hałasu oraz wykonano model (rekomendację) dla analizowanego terenu. Badania obejmowały:
– pomiary poziomu ciśnienia akustycznego (SPL) w wybranych punktach w dwóch okresach,
– wywiad z użytkownikami parku i przygotowanie mapy mentalnej,
– opracowanie wytycznych i schematu przeprojektowania parku.
Wyniki potwierdzają różnicę między SPL w okresach bezlistnym i ulistnionym, pokazują również wyraźny związek między percepcją dźwięków a samopoczuciem użytkowników parku.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Agnieszka Jaszczak
1
ORCID: ORCID
Ewelina Pochodyła
2
ORCID: ORCID
Beata Dreksler
3
ORCID: ORCID

  1. University of Warmia and Mazury in Olsztyn Department of Landscape Architecture Bioeconomy Research Institute, Kaunas, Lithuania Vytautas Magnus University, Lithuania
  2. University of Warmia and Mazury in Olsztyn Department of Landscape Architecture
  3. American University of Beirut, Lebanon Department of Landscape Design and Ecosystem Management

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji