Wyniki wyszukiwania

Filtruj wyniki

  • Czasopisma
  • Data

Wyniki wyszukiwania

Wyników: 8
Wyników na stronie: 25 50 75
Sortuj wg:

Abstrakt

Wiosną 2002 roku przeprowadzono badanie jakościowe i ilościowe organizmów fitomikrobcntosu rzek Kotliny Kłodzkiej: Nysa Kłodzka, Biała Lądecka, Ścinawka. Oznaczono skład gatunkowy glonów oraz określono liczebność osobników na każdym z 9 stanowisk badawczych. Na podstawie obecności gatunków określono strefę saprobową na badanym odcinku rzeki. Na podstawie liczebności dokonano oceny zdolności samooczyszczania wody rzeki w badanym punkcie. Określone strefy saprobowe pozwoliły na ocenę czystości wody i przydatności rzek do bytowania ryb łososiowatych.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Małgorzata Ostrowska
Kazimierz Ostrowski

Abstrakt

Zakładzie Rolniczo-Przemysłowym .,FARMUTIL HS" w Śmiłowic, realizującym w praktyce program .,czystszej produkcji", likwidacja odorów powstających podczas wytwarzania mączki mięsno-kostnej jest niezwykleważna. Na emitorach inslalacji do termicznego unieszkodliwiania odorówz produkcji mączki mięsnokostncj wykonywano pomiary stężeń i emisji lakich związkówjak: pył ogółem, substancje organiczne w postaci gazów i par wyrażone jako całkowity węgiel organiczny, chlorowodór, fluorowodór, dwutlenki siarki i azotu, tlenek węgla, metale ciężkie oraz polichlorowane dibcnzodioksyny i dibcnzofurany. Wyniki przeprowadzonych pomiarów i analiz składu spalin emitowanych do atmosfery wykazały, że stężenie szkodliwych związków chemicznych było niskie, poniżej wartości dopuszczalnych określonych w normach.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Zygmunt Kowalski
Anna Maślanka
Ewa Surowiec

Abstrakt

W pracy wykazano możliwość zastosowania metody Exodus do rozwiązywania problemów złożonej wymiany ciepła w płaskim kolektorze energii promieniowania słonecznego. Zostały opracowane modele probabilistyczne kolektora dla warunków ustalonych i nieustalonych. Opis matematyczny modeli został wyprowadzony z wykorzystaniem analogii między równaniami różnicowymi przewodzenia ciepła i równaniami opisującymi ruch cząstek błądzących. Wyniki obliczeń symulacyjnych temperatury pokrywy szklanej, płyty absorbera oraz czynnika wypływającego z kolektora według metody Exodus zostały porównane z wynikami uzyskanymi na podstawie metody zastępczej sieci cieplnej oraz metody różnic skończonych. Zastosowana procedura obliczeniowa umożliwia uwzględnienie w obliczeniach zmiennych warunków pogodowych i eksploatacyjnych instalacji słonecznej.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Alicja Siuta-Olcha

Abstrakt

Praca przedstawia charakterystykę mikrobiologiczną osadu ściekowego z mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków i obornika oraz wyprodukowanych z nich kompostów. W doświadczeniu sporządzono 4 rodzaje kompostów. Pierwszy składał się z samego osadu ściekowego, drugi z obornika, kolejne komposty powstały w wyniku zmieszania wyżej wymienionych bioodpadów w proporcjach: 75% osadu+ 25% obornika oraz 50% osadu + 50% obornika. W kolejnym etapie badań powstałe komposty wprowadzono do gleby. W kompostach oraz w glebie z kompostami oznaczano liczebność: Salmonella sp., E.coli, Clostridium perfringens, ogólnie bakterii, grzybów oraz promieniowców metodą płytkową na wybiórczych podłożach. Badania wykazały, że proces kompostowania spowodował całkowitąeliminację Salmonella sp. oraz zmniejszenie liczebności wszystkich pozostałych grup drobnoustrojów. Zgodnie więc z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 19 października 2004 r. przekompostowany osad ściekowy nadawał się do wykorzystania na cele rolnicze. Ponadto stwierdzono, że po wprowadzeniu kompostów do gleby, już w sześćdziesiątym dniu zaobserwowano zmniejszenie liczebności w niej większości analizowanych grup drobnoustrojów (z wyjątkiem promieniowców E.coli), w tym bakterii chorobotwórczych z rodzaju C. perfringens. Uzyskane wyniki badań wskazują, że wprowadzenie bioodpadów do gleby może zmniejszać przeżywalność niektórych patogenów w środowisku, a więc jest to dobra metoda utylizacji tego rodzaju materii organicznej.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Agnieszka Wolna-Maruwka
Jacek Czekała

Abstrakt

Analiza ultraśladowa wymaga stosowania ekstremalnie czystych odczynników, w tym wody. Jakość wody stosowanej w laboratoriach decyduje o wiarygodności uzyskiwanych wyników. W laboratoriach chemicznych i biologicznych, jak również przemysłowych, stosowana jest woda destylowana, redestylowana i dejonizowana. Ważnym parametrem określającymjakość wody jest zawartość nieorganicznych jonów. Jedną znajbardziej odpowiednich metod analitycznych w zakresie oznaczania nieorganicznych anionów i kationów jest chromatografia jonowa. W pracy opisano zastosowanie chromatografii jonowej do oznaczania śladowych ilości nieorganicznych anionów (fluorków, chlorków, azotanów(Y), fosforanów i siarczanów(VI) oraz kationów (litu, sodu, amonu, potasu, magnezu i wapnia) w wodach destylowanych, rcdcstylowanych i dejonizowanych.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Rajmund Michalski
ORCID: ORCID
Aleksandra Łyko

Abstrakt

Polichlorowane dibenzodioksyny i dibenzofurany (PCDD/Fs) są obecne w powietrzu atmosferycznym zarówno w postaci zaadsorbowanej na cząstkach pyłówjak i, w znacznie mniejszej części, w postaci gazowej. Dioksyny są znane jako związki posiadające własności mutagenne i kancerogenne. W niniejszej pracy próbki pyłów atmosferycznych były zbierane w Lublinie przez okres 12 miesięcy i analizowane na zawartość PCDD/ Fs. Do analizy próbek wykorzystano ekstrakcję w aparacie Soxhlcta, dwustopniowe oczyszczanie ekstraktów w oparciu o chromatografię wykluczania i chromatografię oddziaływań elektronów rr-rr i analiz, końcową z wykorzystaniem systemu GC-MS.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Aneta Duda
Jacek Czerwiński

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji