Wyniki wyszukiwania

Filtruj wyniki

  • Czasopisma
  • Autorzy
  • Słowa kluczowe
  • Data
  • Typ

Wyniki wyszukiwania

Wyników: 4
Wyników na stronie: 25 50 75
Sortuj wg:

Abstrakt

W artykule zaprezentowano rozszerzenie sieci muzeów jako obiektów kultury na przykładzie Lwowa. Lwów obecnie jest uważany za metropolię regionalną, natomiast jego kulturalny wpływ rozprzestrzenia się na zachodnią Ukrainę. Przedstawiono ewolucję funkcji muzealnej w rozwoju przestrzennym Lwowa, a także urbanistyczne uwarunkowania rozszerzenia tej funkcji we współczesnym mieście. Określono potrzebę w lokalizacji muzealnych kompleksów na obrzeżach śródmieścia Lwowa.

Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Bohdan Posatskyy
Mykhailo Hrytsak

Abstrakt

Henryk Elzenberg wiązał w młodości ze stoicyzmem wielkie nadzieje, sądząc, że dzięki pojmowaniu filozofii jako sztuki wyrzeczenia zdobędzie wewnętrzną równowagę i uwolni się od bolesnych przeżyć. Jednak stoicyzm widziany jako doktryna ascetyczna przysparzał udręk estetycznej stronie osobowości Elzenberga, która kazała mu cenić sztukę oraz wszechstronny rozwój życia. Elzenberg zbuntował się przeciw ascetycznej stronie swojej osobowości i odtąd miał uraz do stoicyzmu. Pomimo to Elzenberg reprezentował w dużej mierze stoicki typ umysłowości. Dostrzegali to jego przyjaciele, m.in. Zbigniew Herbert, który stworzył legendę Elzenberga jako stoika, dedykując mu wiersz Do Marka Aurelego.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Łukasz Kowalik
ORCID: ORCID

Abstrakt

W artykule przeanalizowano perspektywę wdrożenia wskaźników docelowych w zielonej transformacji kompleksu rolno-przemysłowego Ukrainy. Ustalono, że degradacja gleby nabrała wymiaru globalnego i stała się poważnym problemem o charakterze społeczno-gospodarczym ze względu na działania wojskowe na Ukrainie. Analiza stanu gruntów rolnych została przeprowadzona w oparciu o następujące wskaźniki: zawartość próchnicy w glebie, ilość stosowanych nawozów organicznych i mineralnych, pestycydów, powierzchnia gruntów pod produkcją ekologiczną itp. Celem badania jest ocena wpływu wdrożenia bezodpadowych technologii produkcji biopaliw w przedsiębiorstwach kompleksu rolno-przemysłowego na osiągnięcie celów ekologicznych Europejskiego Zielonego Ładu. W artykule przedstawiono docelowe wytyczne dotyczące osiągnięcia celów ekologicznych Europejskiego Zielonego Ładu. Zaproponowano dalsze kroki niezbędne do przezwyciężenia obecnych problemów w zakresie zgodności z normami prawodawstwa UE w zakresie ochrony środowiska w przedsiębiorstwach rolnych w celu sprzedaży produktów rolnych na rynki europejskie. Naukowo udowodniono, że kompleks rolno-przemysłowy Ukrainy ma niewykorzystany potencjał redukcji emisji gazów cieplarnianych poprzez ekologiczną modernizację i wdrażanie bezodpadowych technologii produkcji. Sugeruje się wykorzystanie biogazowni jako obiecującego sposobu rozwiązywania problemów utylizacji odpadów, poprawy sytuacji ekologicznej, zmniejszenia zależności energetycznej i zwiększenia żyzności gleby. Została udowodniona skuteczność stosowania nawozów organicznych, a mianowicie pofermentu, produktu ubocznego fermentacji metanowej, jako bionawozów w gospodarstwach rolnych. Przedstawiono zalecenia dotyczące środków regeneracji gleby na Ukrainie w przyszłości.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Inna Viktorivna Honcharuk
1
ORCID: ORCID
Tetiana Viktorivna Yemchyk
2
ORCID: ORCID

  1. Department of Economics and Entrepreneurship, Vinnytsia National Agrarian University, Ukraine
  2. Department of Agrarian Management and Marketing, Vinnytsia National Agrarian University, Ukraine

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji