Wyniki wyszukiwania

Filtruj wyniki

  • Czasopisma
  • Autorzy
  • Słowa kluczowe
  • Data
  • Typ

Wyniki wyszukiwania

Wyników: 5
Wyników na stronie: 25 50 75
Sortuj wg:

Abstrakt

Celem artykułu jest analiza wpływu prasy lokalnej na kapitał społeczny. Analizie poddano zawartość „Gazety Lipnickiej” wydawanej w latach 1997–2016 w Bielsku- Białej przez Stowarzyszenie Lipnik. Scharakteryzowano role, jakie gazeta pełniła w środowisku lokalnym uwzględniając jej funkcje komunikacyjne i integracyjne.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Joanna Wróblewska-Jachna
1
ORCID: ORCID
Katarzyna Piątek
1
ORCID: ORCID

  1. Katedra Nauk Ekonomicznych i Społecznych, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, ul. Willowa 2 PL 43-309 Bielsko-Biała

Abstrakt

Artykuł opisuje badania nad prasą lubuską, które zintensyfikowało po roku 2000 pojawienie się monografii A.K. Piaseckiego Lubuska czwarta władza. Próbę syntezy dziejów prasy lubuskiej (subregion gorzowski) podejmuje też Krzysztof Wasilewski. Instytucją koordynująca badania jest Biblioteka Cypriana Norwida (m.in. tom Oblicza prasy Ziem Zachodnich 1945–2012). Ważną rolę odgrywają „Zielonogórskie Studia Bibliotekoznawcze”, jak też monografie tytułów (Jolanty Chwastyk-Kowalczyk Pro Libris. Czasopismo Literacko-Kulturalne). Podjęto badania nad dziennikiem „Gazeta Nowa”.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Andrzej Buck
1
ORCID: ORCID

  1. Wojewódzka i Miejska Biblioteka im. Cypriana Norwida, al. Wojska Polskiego 9, PL 65-077 Zielona Góra

Abstrakt

Autor podjął próbę ukazania obrazu wojny domowej w Hiszpanii upowszechnianego wśród czytelników polskiej prasy lokalnej na przykładzie pism wydawanych w Siedlcach, mieście powiatowym w województwie lubelskim. W latach 1936–1939 ukazywały się tam regularnie trzy czasopisma — „Głos Podlaski” wydawany przez Kurię Diecezjalną oraz „Ziemia Siedlecka” i „Życie Podlasia” związane z obozem sanacyjnym. Na podstawie ich zbiorów autor ustalił, iż tematyka wojny domowej w Hiszpanii była stale obecna na łamach prasy lokalnej. Dzięki tym tekstom do czytelników trafiał obraz wojny domowej jako krwawego starcia dwóch światów – republiki z jednej i obozu narodowego z drugiej strony.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Jarosław Cabaj
1
ORCID: ORCID

  1. Instytut Historii, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny, w Siedlcach, ul. Żytnia 39, PL 08-110 Siedlce

Abstrakt

Huta im. Lenina i inne zakłady zlokalizowane w dzielnicy oferowały wypoczynek w licznych zakładowych ośrodkach wczasowych całego kraju. Można tam było spędzać czas w gronie rodziny i znajomych. Pracownicy byli zachęcani do korzystania z oferty wypoczynku także za pomocą prasy. „Głos Nowej Huty” — Tygodnik Samorządu Pracowniczego HiL, przypominał o konieczności złożenia stosownych dokumentów, prezentował reportaże z pobytu w tych ośrodkach — opisując atrakcje czekające na wypoczywających, ale także wskazując na zaniedbania. Nowohucianie dość szybko przekonali się do tego sposobu spędzania urlopu i liczba wczasowiczów z roku na rok rosła.

Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Agnieszka Chłosta-Sikorska

Abstrakt

Celem artykułu jest ukazanie tematyki niemieckiej na łamach polskiej prasy lokalnej, na przykładzie wydawanych w Siedlcach w latach trzydziestych XX w. pism: „Gazeta Podlaska”, „Nowa Gazeta Podlaska”, „Głos Podlaski”, „Ziemia Siedlecka”, „Wiadomości Diecezjalne Podlaskie” i „Życie Podlasia”.

Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Jarosław Cabaj
ORCID: ORCID

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji