Wyniki wyszukiwania

Filtruj wyniki

  • Czasopisma
  • Autorzy
  • Słowa kluczowe
  • Data
  • Typ

Wyniki wyszukiwania

Wyników: 77
Wyników na stronie: 25 50 75
Sortuj wg:

Abstrakt

Energetyka zawodowa jest największym emitentem antropogenicznego ditlenku węgla. Podstawowymi paliwami w Polsce są paliwa stałe - węgiel kamienny oraz węgiel brunatny, w procesach spalania w których powstają znaczne ilości odpadów, głównie popiołów lotnych. Popioły z węgla brunatnego, ze względu na skład chemiczny i fazowy, a tym samym właściwości, mają dotychczas ograniczone zastosowanie gospodarcze. Jedną z możliwości ich wykorzystania jest mineralna sekwestracja ditlenku węgla, ze względu na relatywnie dużą zawartość aktywnych CaO i MgO, które mogą reagować z ditlenkiem węgla w zawiesinach wodnych. W artykule przedstawiono teoretyczną pojemność związania oraz wyniki badań pochłaniania CO2 przez zawiesiny popiołowo-wodne sporządzone z popiołów lotnych ze spalania węgla brunatnego z El. Pątnów i El. Turów. Obliczona dla badanych popiołów maksymalna teoretyczna pojemność związania ditlenku węgla wyniosła odpowiednio: 14% dla popiołów z El. Pątnów oraz 14,4% dla popiołów z El. Turów. Badania wykazały, że najwięcej CO2 - 8,15 g/100 g popiołu - zostało pochłonięte przez zawiesiny sporządzone z popiołu fluidalnego z El. Turów o stosunku masowym popiołu do wody wynoszącym 0,8:1. W przypadku popiołu z El. Pątnów pochłanianie było mniejsze i wyniosło maksymalnie 8,7 g CO2/100 g popiołu. Największy przyrost pochłaniania CO2 obserwowano w pierwszych 30 minutach prowadzenia procesu karbonatyzacji w zawiesinach popiołu lotnego z El. Pątnów i pierwszych 15 minutach w zawiesinach popiołu lotnego z El. Turów. Po tym czasie pochłanianie wzrastało już powoli. Stwierdzono wzrost temperatury w komorach instalacji, potwierdzający zachodzenie procesu karbonatyzacji oraz jej endotermiczny charakter. Najwyższą temperaturę - 44,8 C zarejestrowano w zawiesinie popiołów z El. Turów o stosunku popiołu do wody - 0,8:1, w której stwierdzono również największe pochłanianie CO2. Przedstawione wyniki badań potwierdzają przydatność tych popiołów do sekwestracji ditlenku węgla.

Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Alicja Uliasz-Bocheńczyk
Marek Gawlicki
Radosław Pomykała

Abstrakt

Technologia CCS (Carbon Capture and Storage) jest jedną z metod ograniczających emisję ditleku węgla do atmosfery. Jednak wysokie koszty wychwytywania CO2 w tej technologii są główną przeszkodą wdrażania tego rozwiązania przez elektrownie. Redukcji kosztów oczekuje się przede wszystkim po stronie wychwytywania i oddzielania CO2 z gazów spalinowych (przemysłowych). Artykuł przedstawia ocenę efektywności finansowej najpopularniejszej technologii aminowej (MEA) względem otrzymywanego z popiołów lotnych materiału mezoporowatego typu MCM-41 impregnowanego polietylenoiminą (PEI) dla instalacji CCS. Badania prowadzono dla inwestycji obejmującej trzy kluczowe komponenty stanowiące pełny łańcuch wartości w procesie walidacji technologii CCS (wychwytywanie, transport i składowanie). Prowadzone badania mineralogiczne i określenie właściwości fizykochemicznych produktu mezoporowatego otrzymywanego z materiałów odpadowych, jakimi są popioły lotne, pozwoliły na wskazanie najlepszej klasy sorbentu – MCM-41 impregnowanego PEI, który można wykorzystać w technologiach wychwytywania CO2. O pracowanie innowacyjnego związku pozwala nie tylko na usuniecie 100% CO2, ale również obniża koszty operacyjne (OPEX), w tym przede wszystkim koszty zużycia energii o 40% i materiałów w stosunku do mieszanek aminowych np. MEA.

Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Renata Koneczna
Magdalena Wdowin
Rafał Panek
Łukasz Lelek
Robert Żmuda
Wojciech Franus

Abstrakt

W artykule przeanalizowano udział odnawialnych źródeł energii w światowej produkcji energii elektrycznej. Zwrócono uwagę na skalę rozwoju i wzrost znaczenia OZE w światowej gospodarce, jak również na problemy i wyzwania wiążące się ze zmienną wydajnością dobową jak i godzinową tych źródeł. Zaprezentowano sposób chemicznej konwersji nadwyżek energii do odnawialnego paliwa w postaci metanolu. Odniesiono się do wymogów Unii Europejskiej na rok 2020 oraz 2030 w sprawie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, co wiąże się z dalszą koniecznością rozwoju odnawialnych źródeł energii, w szczególności z poprawą ich wydajności. Opisano magazynowanie energii jako jeden ze sposobów, który może doprowadzić do poprawienia konkurencyjności energii uzyskiwanej z odnawialnych źródeł do tej uzyskiwanej w sposób konwencjonalny. Przedstawiono sposób, pozwalający na konwersje ditlenku węgla z wodorem otrzymywanym z wykorzystaniem nadprodukcji energii odnawialnej. Dokonano przeglądu zastosowania metanolu w przemyśle chemicznym oraz przedstawiono udziały w różnych gałęziach światowego rynku, jak również zwrócono uwagę na dynamiczny wzrost jego zużycia. W artykule opisano wykorzystanie odnawialnego metanolu jako surowca do produkcji paliw w postaci czystej oraz po konwersji do eteru dimetylowego (DME), jak również estrów metylowych kwasów tłuszczowych (FAMEs). Zwrócono uwagę na wyzwania i konieczność modyfikacji silników spalinowych związanych ze stosowaniem czystego metanolu jak i jego mieszanin z benzyną.

Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Szymon Dobras
Lucyna Więcław-Solny
Tadeusz Chwoła
Aleksander Krótki
Andrzej Wilk
Adam Tatarczuk

Abstrakt

Przedstawiono położenie, budowę geologiczną i charakterystykę struktury Kamionek pod kątem podziemnego składowania dwutlenku węgla. Leży ona na terenie niecki płockiej, w SW części bloku Płońska i jest ona przykładem rowu synsedymentacyjnego o założeniach wczesno- i środkowojurajskich. Została rozpoznana półszczegółowym zdjęciem sejsmiki refleksyjnej oraz trzema głębokimi otworami wiertniczymi (Kamionki 1, Kamionki 2 i Kamionki IG-3). Przyjmując umownie zarys antykliny wyznaczony izohipsą stropu jury dolnej, jej długość wynosi około 15 km, szerokość około 5 km i powierzchnia około 75 km2. Dane geologiczne, sejsmiczne i złożowe pozwalają stwierdzić, że struktura ta dobrze spełnia warunki stawiane miejscom podziemnego składowania dwutlenku węgla. Pierwszoplanowym poziomem zbiornikowym dla podziemnego składowania CO2 są utwory formacji mogileńskiej barremu-albu środkowego, o śmiąższości średnio 170 metrów, średnim udziale piaskowców 85%, porowatości około 20%, przepuszczalności powyżej 100 mD sięgającej do 2000 mD. Serię uszczelniającą stanowią margle, wapienie, opoki i kreda pisząca kredy górnej o miąższości około 1000 metrów. Drugoplanowym poziomem zbiornikowym są osady formacji borucickiej toarsu górnego. Struktura Kamionek jest jedną z dziewięciu struktur wytypowanych w utworach mezozoiku niecki płockiej do podziemnego składowania dwutlenku węgla. Znajduje się w niewielkiej odległości od dużego emitenta CO2 - PKN ORLEN SA (Płock), natomiast w odległości od 50-100 km znajdują się kolejni duzi emitenci (Vettenfall Heat Poland SA - Żerań, Soda Polska Ciech Sp. z o.o. - Janikowo i Inowrocław oraz Dalkia Łódź ZEC SA) mogący być zainteresowani geologicznym unieszkodliwianiem dwutlenku węgla.

Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Sylwester Marek
Lidia Dziewińska
Radosław Tarkowski

Abstrakt

Geologiczne składowanie dwutlenku węgla powinno być prowadzone przy założeniu braku wycieków z miejsc składowania. Jednak niezależnie od tego, czy zatłaczany gaz będzie wyciekał ze składowiska, czy też nie składowany dwutlenek węgla będzie oddziaływał na środowisko. W szczelnym składowisku zatłaczany dwutlenek węgla będzie rozpuszczał się w płynach złożowych (wodzie podziemnej i ropie) oraz wchodził w reakcje ze skałami formacji do składowania. Rozpuszczanie CO2 w wodzie podziemnej będzie powodowało zmianę jej pH i chemizmu. Oddziaływania z matrycą skalną miejsca składowania spowodują nie tylko zmianę składu mineralogicznego, ale również parametrów petrofizycznych wywołane wytrącaniem i rozpuszczaniem minerałów. Wyciek CO2 z miejsca składowania może wywołać zmiany w składzie powietrza glebowego i wód podziemnych, wpłynąć na rozwój roślin, a przy nagłych i dużych wypływach będzie stanowił zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Dwutlenek węgla może spowodować pogorszenie jakości wód pitnych związane ze wzrostem ich mineralizacji (twardości) oraz mobilizacją kationów metali ciężkich. Wzrost zawartości tego gazu w glebie prowadzi do jej zakwaszenia i ma negatywny wpływ na rośliny. Koncentracja dwutlenku węgla rzędu 20-30% jest wartością krytyczną dla roślin, powyżej której następuje ich obumieranie. Wpływ podwyższonych koncentracji dwutlenku węgla na organizm ludzki jest zależny od stężenia gazu, czasu ekspozycji oraz czynników fizjologicznych. Zawartości CO2 w powietrzu do 1,5% nie wywołują u ludzi efektów ubocznych. Koncentracja powyżej 3% powoduje szereg negatywnych skutków, takich jak: wzrost częstotliwości oddychania, trudności w oddychaniu, bóle głowy, utrata przytomności. Przy stężeniach powyżej 30% CO2 w powietrzu śmierć następuje po kilku minutach. Mikroorganizmy i grzyby żyjące pod powierzchnią ziemi mają dobrą tolerancję na podwyższone i wysokie stężenia dwutlenku węgla. Spośród zwierząt największą odporność wykazują bezkręgowce, niektóre gryzonie i ptaki.

Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Barbara Uliasz-Misiak

Abstrakt

W artykule przedstawiono założenia leżące u podstaw organizacji handlu emisjami gazów cieplarnianych ze szczególnym naciskiem na handel uprawnieniami do emisji CO2. W ramach przeprowadzonej analizy literaturowej opisano podjęte na przestrzeni czasu działania o charakterze międzynarodowym ukierunkowane na ograniczanie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, poczynając od Pierwszej Światowej Konferencji Klimatycznej zorganizowanej w 1979 r. Dużą uwagę poświęcono także genezie powstania oraz wytycznym Protokołu z Kioto. Oprócz opisu kluczowych założeń Protokołu oraz jego głównych składowych, poddano również charakterystyce handel międzynarodowy jednostkami Kioto. W szczegółowy sposób opisano mechanizmy występujące w ramach handlu międzynarodowego oraz podlegające obrotowi rodzaje jednostek. W kolejnej części artykułu scharakteryzowane zostały systemy handlu emisjami gazów cieplarnianych działające na świecie. W drugiej części pracy szczególną uwagę poświęcono uwarunkowaniom rynku europejskiego, czyli tzw. Europejskiemu Systemowi Handlu Emisjami – EU ETS. Przedstawiono wydarzenia historyczne, które dały podstawy do stworzenia EU ETS. W dalszej kolejności opisano również rodzaje jednostek, które podlegają obrotowi. Przy okazji przedstawienia giełd towarowych, na których odbywa się handel, wskazano również kluczowe czynniki, od których zależy cena pojedynczych uprawnień. Ostatnia część artykułu została poświęcona stosunkowo aktualnym zagadnieniom – Dyrektywie IED oraz konkluzjom BAT. Odwołując się do obowiązujących regulacji, poddano analizie wpływ ich wdrożenia na sytuację podmiotów zobligowanych do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. W końcowej fazie podjęto próbę oceny wpływu IED i BAT na ceny energii elektrycznej.

Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Dawid Ciężki

Abstrakt

Przedstawiono położenie, budowę geologiczną i charakterystykę struktury Dzierżanowa i Wyszogrodu pod kątem podziemnego składowania dwutlenku węgla. Antykliny Dzierżanowa i Wyszogrodu są dwiema z dziewięciu struktur wytypowanych wstępnie do podziemnego składowania dwutlenku węgla w utworach mezozoiku niecki płockiej. Rozpoznano je profilami sejsmicznymi i głębokimi otworami wiertniczymi, przy czym rozpoznanie antykliny Dzierżanowa jest lepsze (5 otworów) niż antykliny Wyszogrodu (1 otwór). Dla opisywanych struktur do składowania CO2 zaproponowano dolnokredowy i dolnojurajski poziom zbiornikowy. Mają one zbliżone parametry poziomów zbiornikowych dolnokredowego i dolnojurajskiego: średnia miąższość (odpowiednio 144 m i 161 m) oraz (140 m i 112 m), głębokość zalegania (200-300 m, mniejsza w przypadku antykliny Dzierżanowa), wysoką porowatość i przepuszczalność skał zbiornikowych (kilkaset mD i więcej), dużą pojemność składowania CO2 (znacznie większą w przypadku antykliny Wyszogrodu), dużą miąższość skał uszczelniającego nadkładu. W obu przypadkach serie uszczelniające wymagają dalszego, szczegółowego rozpoznania pod kątem szczelności. W obrębie skał zbiornikowych i uszczelniającego nadkładu nie stwierdzono uskoków (antyklina Wyszogrodu) lub występują one w głębszych partiach kompleksu cechsztyńsko-mezozoicznego po najniższą dolną kredę (antyklina Dzierżanowa). Ze względu na stopień rozpoznania oraz mniejszą głębokość zalegania skał poziomów zbiornikowych, przy podobnych właściwościach zbiornikowych skał i uszczelniającego nadkładu, struktura Dzierżanowa wydaje się korzystniejsza do podziemnego składowania dwutlenku węgla. Struktury Dzierżanowa i Wyszogrodu mogą stanowić przedmiot zainteresowania kilku dużych emitentów CO2 tego regionu: Vettenfall Heat Poland SA - (Siekierki i Żerań w Warszawie) oraz Dalkia Łódź ZEC SA znajdujących się w odległości do 100 kilometrów.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Sylwester Marek
Lidia Dziewińska
Radosław Tarkowski

Abstrakt

Celem badań było dokładniejsze rozpoznanie budowy geologicznej struktury Choszczna pod kątem potencjalnego składowania CO2. W artykule przedstawiono interpretację materiałów sejsmicznych dla jednego wybranego profilu sejsmicznego przetworzonego do postaci sekcji współczynników odbicia, charakteryzujących się zwiększoną rozdzielczością zapisu w stosunku do obrazu falowego. Szczególną uwagę zwrócono na kompleksy geologiczne związane ze skałami zbiornikowymi jury, w których w antyklinalnej strukturze występują poziomy zbiornikowe do składowania dwutlenku węgla. Przeprowadzona korelacja wydzielonych warstw odzwierciedla budowę litologiczno-strukturalną ośrodka skalnego. Pozwala na określenie miąższości wyznaczonych serii oraz zmian w ich obrębie oraz zezwala powiązać poszczególne warstwy z wydzieleniami litologicznymi na podstawie danych geologicznych. Rozpoznanie dotyczy całego kompleksu cechsztyńsko-mezozoicznego struktury Choszczna ze szczególnym zwróceniem uwagi na serie, w których występują potencjalne poziomy zbiornikowe do składowania CO2. Wykonana interpretacja istotnie wzbogaciła zakres informacji przedstawianych w standardowych dokumentacjach sejsmicznych. Oceniając przydatność wyznaczonych poziomów zbiornikowych do składowania CO2 należy zwrócić uwagę na zaburzenia tektoniczne występujące w obrębie formacji komorowskiej, szczególnie w szczytowej części struktury Choszczna. Warstwa piaskowca trzcinowego pod tym względem jest bardziej ciągła. W świetle uzyskanych wyników wydaje się celowe szersze zastosowanie, także dla innych struktur, procesu przetwarzania materiałów sejsmicznych w postać efektywnych współczynników odbicia z zadaniem rozpoznania budowy geologicznej.

Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Lidia Dziewińska
Radosław Tarkowski
Słowa kluczowe calcination limestone CO2

Abstrakt

The article describes the testing of four selected samples of limestone originating from four commercially exploited deposits. The tests of sorbents included a physicochemical analysis and calcination in different atmospheres. The main aim of the tests was to determine the possibilities for using limestone during combustion in oxygen-enriched atmospheres. Tests in a synthetic flue gas composition make it possible to assess the possibility of CaCO3 decomposition in atmospheres with an increased CO2 concentration.

Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Angelika Kochel
Aleksandra Cieplińska
Arkadiusz Szymanek

Abstrakt

Paper presents the results of numerical modelling of a rectangular tube filled with a mixture of air and CO2 by means of the induced standing wave. Assumed frequency inducing the acoustic waves corresponds to the frequency of the thermoacoustic engine. In order to reduce the computational time the engine has been replaced by the mechanical system consisting of a piston. This paper includes the results of model studies of an acoustic tube filled with a mixture of air and CO2 in which a standing wave was induced.

Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Sebastian Rulik
Leszek Remiorz
Sławomir Dykas
Pobierz PDF Pobierz RIS Pobierz Bibtex

Abstrakt

This article aims at presenting research on the sorption of carbon dioxide on shales, which will allow to estimate the possibility of CO2 injection into gas shales. It has been established that the adsorption of carbon dioxide for a given sample of sorbent is always greater than that of methane. Moreover, carbon dioxide is the preferred gas if adsorption takes place in the presence of both gases. In this study CO2 sorption experiments were performed on high pressure setup and experimental data were fitted into the Ambrose four components models in order to calculate the total gas capacity of shales as potential CO2 reservoirs. Other data necessary for the calculation have been identified: total organic content, porosity, temperature and moisture content. It was noticed that clay minerals also have an impact on the sorption capacity as the sample with lowest TOC has the highest total clay mineral content and its sorption capacity slightly exceeds the one with higher TOC and lower clay content. There is a positive relationship between the total content of organic matter and the stored volume, and the porosity of the material and the stored volume.
Przejdź do artykułu

Bibliografia

[1] A. Szurlej, P. Janusz, Natural gas economy in the United States and European markets. Gospodarka Surowcami Mineralnymi (Mineral Resources Management) 29 (4), 77-94 (2013). DOI: https://doi.org/10.2478/gospo-2013-0043
[2] B. Dudley, BP Statistical Review of World Energy 4 (2019).
[3] J. Siemek, M. Kaliski, S. Rychlicki, P. Janusz, S. Sikora, A. Szurlej, Wpływ shale gas na rynek gazu ziemnego w Polsce. Rynek Energii 5, 118-124 (2011).
[4] K . Król, A. Dynowski, Eksploatacja gazu ziemnego z formacji łupkowych w Polsce – nadzieje i fakty (komunikat). Bezp. Pr. Ochr. Śr. w Gór. 10 (2015).
[5] M. Iijima, T. Nagayasu, T. Kamijyo, S. Nakatani, MHI’s Energy Efficient Flue Gas CO2 Capture Technology and Large Scale CCS Demonstration Test at Coal-fired Power Plants in USA. Mitsubishi Heavy Industries Technical Review 49 (1), 37-43 (2012).
[6] R . Khosrokhavar, Mechanisms for CO2 sequestration in geological formations and enhanced gas recovery. Springer Theses (2016). DOI: https://doi.org/10.4233/uuid:a27f5c1d-5fd2-4b1e-b757-8839c0c4726c
[7] D . Liu, Y. Li, S. Yang, R.K. Agarwal, CO2 sequestration with enhanced shale gas recovery. Energy Sources, Part A: Recovery, Utilization, and Environmental Effects 43 (24) 1-11 (2019). DOI: https://doi.org/10.1080/15567036.2019.1587069
[8] R . Heller, M. Zoback, Adsorption of methane and carbon dioxide on gas shale and pure mineral samples. Journal of Unconventional Oil and Gas Resources 8, 14-24 (2014). DOI: https://doi.org/10.1016/j.juogr.2014.06.001
[9] J.A. Cecilia, C. García‐Sancho, E. Vilarrasa‐García, J. Jiménez‐Jiménez, E. Rodriguez‐Castellón, Synthesis, Characterization, Uses and Applications of Porous Clays Heterostructures: A Review. Chem. Rec. 18, 1085-1104 (2018). DOI: https://doi.org/10.1002/tcr.201700107
[10] O.P. Ortiz Cancino, D. Peredo Mancilla, M. Pozo, E. Pérez, D. Bessieres, Effect of Organic Matter and Thermal Maturity on Methane Adsorption Capacity on Shales from the Middle Magdalena Valley Basin in Colombia. Energy Fuels 31, 11698-11709 (2017). DOI: https://doi.org/10.1021/acs.energyfuels.7b01849
[11] S. Zhou, H. Xue, Y. Ning, W. Guo, Q. Zhang, Experimental study of supercritical methane adsorption in Longmaxi shale: Insights into the density of adsorbed methane. Fuel 211, 140-148 (2018). DOI: https://doi.org/10.1016/j.fuel.2017.09.065
[12] H . Bi, Z. Jiang, J. Li, P. Li, L. Chen, Q. Pan, Y. Wu, The Ono-Kondo model and an experimental study on supercritical adsorption of shale gas: A case study on Longmaxi shale in southeastern Chongqing, China. J. Nat. Gas Sci. Eng. 35, 114-121 (2016). DOI: https://doi.org/10.1016/j.jngse.2016.08.047
[13] M. Gasparik, P. Bertier, Y. Gensterblum, A. Ghanizadeh, B.M. Krooss, R. Littke, Geological controls on the methane storage capacity in organic-rich shales. Int. J. Coal Geol., Special issue: Adsorption and fluid transport phenomena in gas shales and their effects on production and storage 123, 34-51 (2014). DOI: https://doi.org/10.1016/j.coal.2013.06.010
[14] X. Luo, S. Wang, Z. Wang, Z. Jing, M. Lv, Z. Zhai, T. Han, Adsorption of methane, carbon dioxide and their binary mixtures on Jurassic shale from the Qaidam Basin in China. Int. J. Coal Geol. 150, 210-223 (2015). DOI: https://doi.org/10.1016/j.coal.2015.09.004
[15] L . Wang, Q. Yu, The effect of moisture on the methane adsorption capacity of shales: A study case in the eastern Qaidam Basin in China. J. Hydrol. 542, 487-505 (2016). DOI: https://doi.org/10.1016/j.jhydrol.2016.09.018
[16] S.M. Kang, E. Fathi, R.J. Ambrose, I.Y. Akkutlu, R.F. Sigal, Carbon Dioxide Storage Capacity of Organic-Rich Shales. SPE J. 16, 842-855 (2011). DOI: https://doi.org/10.2118/134583-PA
[17] D .L. Gautier, J.K. Pitman, R.R. Charpentier, T. Cook, T.R. Klett, C.J. Schenk, Potential for Technically Recoverable Unconventional Gas and Oil Resources in the Polish-Ukrainian Foredeep. USGS Fact Sheet, 2012-3102 (2012).
[18] R . McCarthy, V. Arp, A New Wide Range Equation of State for Helium. Advances in Cryogenic Engineering 35, 1465-1475 (1990).
[19] R . Span, W. Wagner, A New Equation of State for Carbon Dioxide Covering the Fluid Region from the Triple‐Point Temperature to 1100 K at Pressures up to 800 MPa. Journal of Physical and Chemical Reference Data 25 (6), 1509-1596 (1996). DOI: https://doi.org/10.1063/1.555991
[20] U . Setzmann, W. Wagner, A New Equation of State and Tables of Thermodynamic Properties for Methane Covering the Range from the Melting Line to 625 K at Pressures up to 100 MPa. Journal of Physical and Chemical Reference Data 20, 1061-1155 (1991). DOI: https://doi.org/10.1063/1.555898
[21] M. Lutynski, M. A. Gonzalez Gonzalez, Characteristics of carbon dioxide sorption in coal and gas shale – The effect of particle size. Journal of Natural Gas Science and Engineering 28, 558-565. DOI: https://doi.org/10.1016/j.jngse.2015.12.037
[22] R . Aguilera, Shale gas reservoirs: Theoretical, practical and research issues. Petroleum Research 1 (1), 10-26 (2016). DOI: https://doi.org/10.1016/S2096-2495(17)30027-3
[23] H . Belyadi, E. Fathi, F. Belyadi, Hydraulic fracturing in unconventional reservoirs: theories, operations, and economic analysis. Gulf Professional Publishing (2016).
[24] K . Sepehrnoori, Y. Wei, Shale Gas and Tight Oil Reservoir Simulation. Elsevier (2018). DOI: https://doi.org/10.1016/ C2017-0-00263-X
[25] R .J. Ambrose, R.C Hartman, M. Diaz-Campos, I.Y. Akkutlu, C.H. Sondergeld, New Pore-scale Considerations for Shale Gas in Place Calculations. Presented at the SPE Unconventional Gas Conference, Society of Petroleum Engineers (2010). DOI: https://doi.org/10.2118/131772-MS
[26] R .J. Ambrose, R.C. Hartman, M. Diaz Campos, I.Y. Akkutlu, C.H. Sondergeld, Shale Gas-in-Place Calculations Part I: New Pore-Scale Considerations. Spe Journal 17 (01), 219-229 (2012). DOI: https://doi.org/10.2118/131772-PA
[27] P. Such, Co to właściwie znaczy porowatość skał łupkowych. Nafta-Gaz LXX (7), 411-415 (2014).
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Patrycja Waszczuk-Zellner
1
ORCID: ORCID
Marcin Lutyński
2
ORCID: ORCID
Aleksandra Koteras
3
ORCID: ORCID

  1. LNPC Patrycja Waszczuk, Pszczyna, Poland
  2. Silesian University of Technology, 2A Akademicka Str., 44-100 Gliwice, Poland
  3. Central Mining Institute (GIG), 1 Gwarków Sq., 40-166 Katowice, Poland
Słowa kluczowe CO2 Ejector Transcritical cycle
Pobierz PDF Pobierz RIS Pobierz Bibtex

Abstrakt

The geometry and operating parameters have an important influence on the performance of ejectors. The improvement of the refrigeration cycle performance and the design of the ejectors for the compression energy recovery requires a detailed analysis of the internal ejector working characteristics and geometry. To this aim, an experimental investigation of an ejector refrigeration system is conducted to determine the effect of the most important ejector dimensions on ejector working characteristics and system performance. Different dimensions of ejector components are tested. The influence of the ejector’s geometrical parameters on the system performance was analysed. The experiments with respect to the variation of ejector geometry such as the motive nozzle throat diameter, the mixing chamber diameter and the distance between the motive nozzle and diffuser were carried out. There exist optimum design parameters in each test. The experimental results show that the performance (entrainment ratio and a compression ratio of the ejector) increases significantly with the position between the primary nozzle and the mixing chamber. A maximum entrainment ratio of 57.3% and a compression ratio of 1.26 were recorded for the different parameters studied. The results obtained are consistent with experimental results found in the literature.
Przejdź do artykułu

Bibliografia

[1] Elbel S., Hrnjak P.: Experimental validation of a prototype ejector designed to reduce throttling losses encountered in transcritical R744 system operation. Int. J. Refrig. 31(2008), 3, 411–422.
[2] Liu J.P., Chen J.P., Chen Z.J.: Thermodynamic analysis on transcritical R744 vapor compression/ejection hybrid refrigeration cycle. In: Prelim. Proc. 5th IIR Gustav Lorentzen Conf. on Natural Working Fluids, Guangzhou 2002, 184–188.
[3] Jeong J., Saito K., Kawai S., Yoshikawa C., Hattori K.: Efficiency enhancement of vapor compression refrigerator using natural working fluids with two-phase flow ejector. In: Proc. 6th IIR-Gustav Lorentzen Conf. on Natural Working Fluids at Glasgow 2004, CD-ROM.
[4] Jian-qiang Deng, Pei-xue Jiang, Tao Lu, Wei Lu: Particular characteristics of transcritical CO2 refrigeration cycle with an ejector. Appl. Therm. Eng. 27(2007), 381–388.
[5] Da Qing Li, Groll E.A.: Transcritical CO2 refrigeration cycle with ejectorexpansion device. Int. J. Refrig. 28(2005), 5, 766–773.
[6] Ksayer E.B., Clodic D.: Enhancement of CO2 refrigeration cycle using an ejector: 1D analysis. In: Proc. Int. Refrigeration and Air Conditioning Conf., Purdue 2026, Purdue Univ. R058.2006.
[7] Bartosiewicz Y., Aidoun Z., Mercadier Y.: Numerical assessment of ejector operation for refrigeration applications based on CFD. Appl. Therm. Eng. 26(2006), 5-6, 604–612.
[8] Petrenko V.O., Huang B.J., Ierin V.O.: Design-theoretical study of cascade CO2 sub-critical mechanical compression/butane ejector cooling cycle. Int. J. Refrig. 34(2011), 7, 1649–1656.
[9] Martel S.: Étude numérique d’un écoulement diphasique critique dans un convergent- divergent. PhD thesis, Université de Sherbrooke, Sherbrooke 2013 (in French).
[10] Marynowski T.: Étude expérimentale et numérique d’écoulements supersoniques en éjecteur avec et sans condensation. PhD thesis, Université de Sherbrooke, Sherbrooke 2007 (in French).
[11] Scott D., Aidoun Z., Ouzzane M.: An experimental investigation of an ejector for validating numerical simulations. Int. J. Refrig. 34(2011), 7, 1717–1723.
[12] Chen H., Zhu J., Ge J., Lu W., Zheng L.: A cylindrical mixing chamber ejector analysis model to predict the optimal nozzle exit position. Energy 208(2020), 118302.
[13] Mondal S., De D.: Performance assessment of a low-grade heat driven dual ejector vapor compression refrigeration cycle. Appl. Therm. Eng. 179(2020), 115782.
[14] Ringstad K.E., Allouche Y., Gullo P., Banasiak K., Hafner A.: A detailed review on CO2 two-phase ejector flow modeling. Thermal Sci. Eng. Progress 20(2020), 100647.
[15] Yu B., Yang J., Wang D., Shi J., Chen J.: An updated review of recent advances on modified technologies in transcritical CO2 refrigeration cycle. Energy 189(2019), 116147.
[16] Chen W., Liu M., Chong D., Yan J., Little A.B., Bartosiewicz Y.A.: 1D model to predict ejector performance at critical and sub-critical operational regimes. Int. J. Refrig. 36(2013), 6, 1750–1761.
[17] Banasiak K., Hafner A., Andresen T.: Experimental and numerical investigation of the influence of the two-phase ejector geometry on the performance of the R744 heat pump. Int. J. Refrig. 35(2012), 6, 1617–1625.
[18] Domanski P.A.: Theoretical Evaluation of the Vapor Compression Cycle With a Liquid-Line/Suction-Line Heat Exchanger, Economizer, and Ejector. National Institute of Standards and Technology, NISTIR-5606, 1995.
[19] Elbel S.W., Hrnjak P.S.: Effect of internal heat exchanger on performance of transcritical CO2 systems with ejector. In: Proc. 10th Int. Refrigeration and Air Conditioning Conf. Purdue 2004, R166, West Lafayette 2004.
[20] Kornhauser A.A.: The use of an ejector as a refrigerant expander. In: Proc. USNC/IIR-Purdue Refrigeration Conf., Purdue Univ.,West Lafayette 1990, 10–19.
[21] Lawrence N., Elbel S.: Experimental and analytical investigation of automotive ejector air-conditioning cycles using low-pressure refrigerants. In: Proc. Int. Refrigeration and Air Conditioning Conf., Purdue, July 16-19, 2012, 1169, 1–10.
[22] Liu F., Li Y., Groll E.A.: Performance enhancement of CO2 air conditioner with a controllable ejector. Int. J. Refrig. 35(2012), 6, 1604–1616.
[23] Domanski P.A.: Minimizing throttling losses in the refrigeration cycle. In: Proc. 19th Int. Congress of Refrigeration, Hague 1995, 766–773.
[24] Varga S., Oliveira A., Diaconu B.: Influence of geometrical factors on steam ejector performance – A numerical assessment. Int. J. Refrig. 32(2009), 7, 1694– 1701.
[25] Sarkar J.: Optimization of ejector-expansion transcritical CO2 heat pump cycle. Energy 33(2008), 9, 1399–1406.
[26] Elbel S.: Historical and present developments of ejector refrigeration systems with emphasis on transcritical carbon dioxide air-conditioning applications. Int. J. Refrig. 34(2011), 7, 1545–1561.
[27] Lee J.S., Kim M.S., Kim M.S.: Experimental study on the improvement of CO2 air conditioning system performance using an ejector. Int. J. Refrig. 34(2011), 7, 1614–1625.
[28] Lucas C., Koehler J.: Experimental investigation of the COP improvement of a refrigeration cycle by use of an ejector. Int. J. Refrig. 35(2012), 6, 1595–1603.
[29] Nakagawa M., Marasigan A.R., Matsukawa T., Kurashina A.: Experimental investigation on the effect of mixing length on the performance of two-phase ejector for CO2 refrigerationcycle with and without heat exchanger. Int. J. Refrig. 34(2011), 7, 1604–1613.
[30] Nakagawa M., Marasigan A.R., Matsukawa T.: Experimental analysis on the effect of internal heat exchanger in transcritical CO2 refrigeration cycle with twophase ejector. Int. J. Refrig. 34(2011), 7, 1577–1586.
[31] Nakagawa M., Marasigan A.R., Matsukawa T.: Experimental analysis of two phase ejector system with varying mixing cross-sectional area using natural refrigerant CO2. Int. J. Air-Cond. Refrig. 18(2010), 4, 297–307.
[32] Liu F., Groll E.A., Li D.: Investigation on performance of variable geometry ejectors for CO2 refrigeration cycles. Energy 45(2012), 1, 829–839.
[33] Liu F., Groll E.A.: Analysis of a two-phase flow ejector for transcritical CO2 cycle. Int. Refrig. Air Cond. Conf., Purdue, July 14–17, 2008, 924.
[34] Liu F., Groll E.A.: Study of ejector efficiencies in refrigeration cycles. Appl. Therm. Eng. 52(2013), 2, 360–370.
[35] Lawrence N., Elbel S.: Experimental investigation on the effect of evaporator design and application of work recovery on the performance of two-phase ejector liquid recirculation cycles with R410A. Appl. Therm. Eng. 100(2016), 398–411.
[36] Van Nguyen V., Varga S., Soares J., Dvorak V., Oliveira A.C.: Applying a variable geometry ejector in a solar ejector refrigeration system. Int. J. Refrig. 113(2020), 187–195.
[37] Pereira P.R., Varga S., Soares J., Oliveira A.C., Lopes A.M., de Almeida F.G., Carneiro J.F.: Experimental results with a variable geometry ejector using R600a as working fluid. Int. J. Refrig. 46(2014), 77–85.
[38] Liu F., Groll E.: A preliminary study of the performance enhancement of a dualmode heat pump using an ejector. In: Proc. 25th IIR Int. Cong. of Refrigeration, ICR2015, Yokohama, Aug. 16-22, 2015, 16–22.
[39] Eames I.W., Wu S., Worall M., Aphornratana S.: An experimental investigation of steam ejectors for application in jet-pump refrigerators powered by low-grade heat. P. I. Mech. Eng. A-J Pow. A 213(1999), 5, 351–361. [40] Lee J.S., Kim M. Se, Kim M. Soo: Experimental study on the improvement of CO2 air conditioning system performance using an ejector. Int. J. Refrig. 34(2011), 7, 1614–1625.
[41] Bouzrara A.: Etude expérimentale des éjecteurs- application à la récupération de l’énergie de détente des machines frigorifiques au CO2. PhD thesis, INSA Lyon (CETHIL)-ENI Tunis 2018 (in French).
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Philippe Haberschill
1
Ezzeddine Nehdi
2
Lakdar Kairouani
2
Mouna Abouda Elakhdar
2

  1. University of Lyon, CNRS, INSA-Lyon, CETHIL UMR5008, F-69621, Villeurbanne, France
  2. Research Lab Energetic and Environment, National Engineering School of Tunis, Tunis El Manar University, Tunisia

Abstrakt

Using the Konary anticlinal structure in central Poland as an example, a geological model has been built of the Lower Jurassic reservoir horizon, and CO2 injection was simulated using 50 various locations of the injection well. The carbon dioxide storage dynamic capacity of the structure has been determined for the well locations considered and maps of CO2 storage capacity were drawn, accounting and not accounting for cap rock capillary pressure. Though crucial for preserving the tightness of cap rocks, capillary pressure is not always taken into account in CO2 injection modeling. It is an important factor in shaping the dynamic capacity and safety of carbon dioxide underground storage. When its acceptable value is exceeded, water is expelled from capillary pores of the caprock, making it permeable for gas and thus may resulting in gas leakage. Additional simulations have been performed to determine the influence of a fault adjacent to the structure on the carbon dioxide storage capacity.

The simulation of CO2 injection into the Konary structure has shown that taking capillary pressure at the summit of the structure into account resulted in reducing the dynamic capacity by about 60%. The greatest dynamic capacity of CO2 storage was obtained locating the injection well far away from the structure’s summit. A fault adjacent to the structure did not markedly increase the CO2 storage capacity. A constructed map of CO2 dynamic storage capacity may be a useful tool for the optimal location of injection wells, thus contributing to the better economy of the enterprise.

Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Katarzyna Luboń
ORCID: ORCID
Słowa kluczowe CO2 capture MEA AMP PZ

Abstrakt

This paper provides a discussion concerning results of CO2 removal from a gas mixture by the application of aqueous solutions of ethanoloamine (MEA) and 2-amino-2-methyl-1-propanol (AMP) promoted with piperazine (PZ). The studies were conducted using a process development unit. Research of such a scale provides far more reliable representation of the actual industrial process than modelling and laboratory tests. The studies comprised comparative analyses entailing identical energy supplied to a reboiler as well as tests conducted at similar process efficiencies for both solvents. The results thus obtained imply that using AMP/PZ enables reduction of the solvent heat duty. Moreover, while using AMP/PZ temperature decrease was also observed in the columns.

Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Adam Tatarczuk
Dariusz Śpiewak
Lucyna Więcław-Solny
Andrzej Wilk
Aleksander Krótki
Tomasz Spietz
Marcin Stec

Abstrakt

Szargut proposed the algorithm for determination of the influence of irreversibility of components of thermal process on the emission of CO2 [6]. In the presented paper, basing on Szargut's proposal, the example of analysis of influence of operational parameters of coal fired power plant on the local increase of CO2 emission is presented. The influence of operational parameters on the local exergy losses appearing in components of investigated power plant are simulating making use of the semi-empirical model of power plant.

Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Wojciech Stanek
Michał Budnik

Abstrakt

An analysis of energy efficiency for transcritical compression unit with CO2 (R744) as the refrigerant has been carried out using empirical operating characteristics for the two-phase ejector. The first stage of the refrigerant compression is carried out in the ejector. The criterion adopted for the estimation of energy efficiency for the cycle is the coefficient of performance COP. The analysis is performed for the heat pump and refrigeration systems. The results of COP for the systems with the ejector has been compared with the COPL values for the single stage Linde cycle.

Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Joachim Kozioł
Wiesław Gazda
Łukasz Wilżyński

Abstrakt

In this work, a new dual-evaporator CO2transcritical refrigeration cycle with two ejectors is proposed. In this new system, we proposed to recover the lost energy of condensation coming off the gas cooler and operate the refrigeration cycle ejector free and enhance the system performance and obtain dual-temperature refrigeration simultaneously. The effects of some key parameters on the thermodynamic performance of the modified cycle are theoretically investigated based on energetic and exergetic analysis. The simulation results for the modified cycle indicate more effective system performance improvement than the single ejector in the CO2vapor compression cycle using ejector as an expander ranging up to 46%. The exergetic analysis for this system is made. The performance characteristics of the proposed cycle show its promise in dual-evaporator refrigeration system.

Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Ezzaalouni Yathreb Abdellaoui
Lakdar Kairouani Kairouani

Abstrakt

Z koncepcją sterowania wentylacjąw pomieszczeniach ze zmienną liczbą użytkowników, opartą na monitorowaniu CO2, związanych jest szereg ograniczeń. Weryfikacyjne badania zostały przeprowadzone w rzeczywistych warunkach klimatyzowanej auli, przy zmienianych parametrach termicznych powietrza wentylacyjnego i zmiennej liczbie obecnych studentów. W strefie przebywania ludzi mierzone było stężenie CO2 i ilościowe koncentracje drobnych i grubych cząstek aerozolowych (> 0,3 μm) oraz bioaerozolowych (bakterii i gronkowców), a w poszczególnych sektorach tej strefy mierzone były w sposób ciągły parametry termiczne powietrza wewnętrznego. Na podstawie instrumentalnych pomiarów oraz sensorycznych ocen określana była również akceptowalność jakości powietrza (ACC). Zasugerowana została strategia sterowania wentylacją, która oprócz pomiarów CO2 wykorzystuje ciągły monitoring wyczuwalnej jakości powietrza (PAQ) w sektorach auli. Monitoring PAQ mógłby być realizowany na podstawie pomiarów koncentracji aerozoli i instrumentalnie określanej ACC. Strategia ta zapewni pożądaną PAQ w każdym sektorze, co powinno korzystnie wpłynąć na komfort, zdrowie i produktywność użytkowników, a poprzez usprawnienie działania systemu klimatyzacji strategia ta powinna przyczynić się do oszczędności energii nie tylko w przypadku zastosowania w rozpatrywanej auli.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Bernard Połednik
Marzenna Dudzińska

Abstrakt

Wodór postrzegany jest jako konkurencyjny ekonomicznie, przyjazny środowisku nośnik energii. W pracy przedstawiono wyniki badań laboratoryjnych procesu zgazowania polskiego węgla kamiennego ukierunkowanego na produkcję gazu bogatego w wodór, z jednoczesnym wychwytywaniem CO2 z otrzymanego gazu syntezowego na drodze absorpcji z zastosowaniem CaO. Badany węgiel pochodzi! z pokładów KWK Piast uważanej za jedną z potencjalnych dostawców węgla dla zgazowania przemysłowego, ze względu na zasoby, jakość, cenę i reaktywność surowca. Testy prowadzono w reaktorze ze złożem stałym w zakresie temperatur 948-I I 73K w trzech seriach: z dodatkiem CaO w układzie warstwowym (li), z dodatkiem CaO wymieszanym z próbką węgla (III) oraz bez dodatku CaO (!). Zastosowanie CaO wpłynęło na zwiększenie produkcji oraz zawartości procentowej wodoru w mieszaninie gazowych produktów reakcji w porównaniu z wynikami serii I. Zgodnie z oczekiwaniami lepsze wyniki w zakresie ilości produkowanego wodoru oraz jego zawartości procentowej uzyskano w przypadku wymieszania CaO z próbką węgla niż w układzie warstwowym. Efektywna absorpcja CO2 zaobserwowana została w przypadku testów prowadzonych z zastosowaniem CaO zmieszanego z węglem w stosunkowo niskich temperaturach. W wyższych temperaturach zaobserwowano zwiększenie stężenia CO2 w powstającym gazie.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Adam Smoliński
ORCID: ORCID

Abstrakt

The paper presents results of a parametric analysis of a hightemperature nuclear-reactor cogeneration system. The aim was to investigate the power efficiency of the system generating heat for a high-temperature technological process and electricity in a Brayton cycle and additionally in organic Rankine cycles using R236ea and R1234ze as working fluids. The results of the analyses indicate that it is possible to combine a 100 MW high-temperature gas-cooled nuclear reactor with a technological process with the demand for heat ranging from 5 to 25 MW, where the required temperature of the process heat carrier is at the level of 650°C. Calculations were performed for various pressures of R236ea at the turbine inlet. The cogeneration system maximum power efficiency in the analysed cases ranges from ~35.5% to ~45.7% and the maximum share of the organic Rankine cycle systems in electric power totals from ~26.9% to ~30.8%. If such a system is used to produce electricity instead of conventional plants, carbon dioxide emissions can be reduced by about 216.03–147.42 kt/year depending on the demand for process heat, including the reduction achieved in the organic Rankine cycle systems by about 58.01–45.39 kt/year (in Poland).
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Julian Jędrzejewski
1
Małgorzata Hanuszkiewicz-Drapała
2

  1. Antea Polska S.A., Duleby 5, 40-833 Katowice, Poland
  2. Silesian University of Technology, Faculty of Energy and Environmental Engineering, Konarskiego 18, 44-100 Gliwice, Poland

Abstrakt

Popioły lotne ze spalania węgla brunatnego są odpowiednim materiałem do sporządzania zawiesin dla wiązania CO2 na drodze mineralnej karbonatyzacji. Ze względu na ich ograniczone wykorzystanie gospodarcze, mineralna sekwestracja CO2, jako etap technologii CCS dla elektrowni spalających węgiel brunatny, może być dobrym sposobem ich zagospodarowania. Do badań mineralnej sekwestracji CO2 wykorzystano popioły lotne ze spalania węgla brunatnego w Elektrowni Pątnów charakteryzujące się wysoką zawartością tlenku wapnia i wolnego CaO. Badania składu fazowego zawiesin potwierdziły zachodzenie procesu karbonatyzacji, któremu uległ cały wodorotlenek wapnia zawarty w 'czystych' zawiesinach popiołowych. Stopień związania CO2 określono na podstawie badań termograwimetrycznych, stwierdzając wzrost zawartości CaCO3 w zawiesinach po wprowadzeniu do nich ditlenku węgla. Konsekwencją karbonatyzacji jest również obniżenie pH zawiesiny. W badanych zawiesinach stwierdzono zmniejszenie wymywalności wszystkich zanieczyszczeń. Uzyskane wyniki porównano z rezultatami wcześniej przeprowadzonych badań popiołów z tej samej elektrowni, ale różniących się składem chemicznym. Badania potwierdziły, że zawiesiny wodne popiołów ze spalania węgla brunatnego w Elektrowni Pątnów, niezależnie od ich składu, charakteryzują się wysokim stopniem karbonatyzacji.

Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Alicja Uliasz-Bocheńczyk

Abstrakt

With the increase of agricultural production, residues of crop are the main source of organic matter in the soil and they are alternatives to inorganic fertilizers. For this purpose, effects of organic residues (cotton stalk, maize stalk, almond bark) commonly grown in Turkey were investigated for some soil microbial activity in clay soil. In this study, incubation experiment was set up. Five doses (0%, 2%, 4%, 6% and 8%) of organic residues (maize stalks, cotton stalks or almond bark) were applied to soil. Soil microbiological properties of soil samples such as CO2 respiration, dehydrogenase and urease activity were determined. According to the results obtained, maize stalk, cotton stalks and almond bark applications increased some soil microbiological activities, such as CO2 respiration, dehydrogenase and urease activities according to control soil. Maize stalk in comparison to other residues affects better on the biological properties of the soil. It is determined that enhancing effects of the added organic residues (maize stalk, cotton stalk, almond bark) into the soil were changed according to the type of organic residues, dosage and application terms.

Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Çiğdem Küçük
Y.Tuba Tekgül

Abstrakt

Results are presented concerning the separation of the mixtures of carbon dioxide, nitrogen and oxygen in membrane modules with modified polysulphone or polyimide as active layers. The feed gas was a mixture with composition corresponding to that of a stream leaving stage 1 of a hybrid adsorptivemembrane process for the removal of CO2 from dry flue gas. In gas streams containing 70 vol.% of CO2, O2 content was varied between 0 and 5 vol.%. It is found that the presence of oxygen in the feed gas lowers the purity of the product CO2 in all the modules studied, while the recovery depends on the module. In the PRISM module (Air Products) an increase in O2 feed concentration, for the maximum permeate purity, led to a rise in CO2 recovery, whereas for the UBE modules the recovery did not change.

Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Manfred Jaschik
Marek Tańczyk
Aleksandra Janusz-Cygan
Artur Wojdyła
Krzysztof Warmuziński

Abstrakt

The paper presents the basic input data and modelling results of IGCC system with membrane CO2 capture installation and without capture. The models were built using commercial software (Aspen and GateCycle) and with the use of authors’ own computational codes. The main parameters of the systems were calculated, such as gross and net power, auxiliary power of individual installations and efficiencies. The models were used for the economic and ecological analysis of the systems. The Break Even Point method of analysis was used. The calculations took into account the EU emissions trading scheme. Sensitivity analysis on the influence of selected quantities on break-even price of electricity was performed

Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Anna Skorek-Osikowska
Łukasz Bartela
Janusz Kotowicz

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji